Arrma 1/10 GRANITE 223S DSC 4X4 RTR Monster Truck Blue (C-ARA4302V4T1)
SKU
C-ARA4302V4T1-bundle
The price depends on the chosen options
Description / Arrma 1/10 GRANITE 223S DSC 4X4 RTR Monster Truck Blue (C-ARA4302V4T1)
Product Details
Key Features
  • 2S and 3S ready, for brushless beginner to pro-level speeds
  • Spektrum DSC (Dynamic Stability Control) and throttle limiting keep you in control
  • Heavy-duty transmission and all-terrain suspension
  • Aggressively styled truck body with clipless body retention system
  • Ready-to-run - just add battery and charger
In The Box
  • (1) GRANITE 223S BLX 4X4 1/10 Scale Monster Truck RTR
  • (1) Spektrum SLT 80A 2-in-1 Waterproof ESC & Receiver 2S/3S with DSC
  • (1) Spektrum 3100Kv Brushless Motor
  • (1) Spektrum SLT3 2.4GHz Transmitter
  • (1) Spektrum S662 Metal-Geared 25T Waterproof Digital Servo
  • (4) AA Batteries
  • (1) Instruction Manual
*For details on waterproof standards, please refer to the product instruction manuals.
Needed to Complete
  • 1 x 2S or 1 x 3S Hardcase LiPo
  • Charger
  • Charging Bag
Note: Recommended Battery: 5000mAh 30C
ARRMA GRANITE 223S BLX 4X4 Monster Truck RTR Overview
ARRMA GRANITE 223S BLX 4X4 Monster Truck RTR Features
  • Install a 2S LiPo battery for 35+ mph maximum speed
  • Use a 3S battery for 50+ mph top speed
  • Stronger, ventilated composite chassis
  • Super-tough 4X4 drivetrain
  • Easy to use centre diff module
  • All-metal gear centre differential
  • Stealth monochrome electronics
  • Stronger all-terrain suspension
  • Adjustable oil-filled shocks
  • Impact absorbing bumpers
  • Higher side guards for improved dirt management
  • Driveshaft stone guard
  • Spektrum SLT3 2.4GHz 3-channel transmitter
  • Spektrum S662 metal-geared waterproof digital servo
  • Spektrum SLT 80A 2-in-1 waterproof 2S/3S ESC and receiver
  • Spektrum 3100Kv brushless motor and 35mm motor cooling fan
  • Aggressively styled truck body
  • Hidden clipless body retention system
  • All-terrain dBoots tyres on multi-spoke wheels
  • Tough composite wheelie bar
  • 4 "AA" transmitter batteries
  • Includes 2.0mm and 2.5mm hex drivers
  • 2-Year limited warranty (see website for details)
2S & 3S READY for the ARRMA GRANITE 223S BLX 4X4 Monster Truck RTR
2S & 3S READY
DYNAMIC STABILITY CONTROL (DSC) for the ARRMA GRANITE 223S BLX 4X4 Monster Truck RTR
DYNAMIC STABILITY CONTROL (DSC)
SPEKTRUM 2.4GHz SLT3 TRANSMITTER for the ARRMA GRANITE 223S BLX 4X4 Monster Truck RTR
SPEKTRUM 2.4GHz SLT3 TRANSMITTER
SPEKTRUM ELECTRONICS for the ARRMA GRANITE 223S BLX 4X4 Monster Truck RTR
SPEKTRUM ELECTRONICS
Bash without worry, even in wet conditions. Both the Spektrum SLT 80A 2-in-1 brushless 2S/3S ESC and receiver unit and the Spektrum S662 metal-geared digital steering servo are waterproof. (For details on waterproof standards, refer to the GRANITE 223S BLX 4X4 instruction manual.)