Arrma 1/10 GRANITE MEGA 665 4X4 RTR Monster Truck Green (C-ARA4202V4T1)
In stock Available in Store
SKU
C-ARA4202V4T1-bundle
The price depends on the chosen options
Customize Arrma 1/10 GRANITE MEGA 665 4X4 RTR Monster Truck Green (C-ARA4202V4T1)
Your Customization
Summary
Final product price
Description / Arrma 1/10 GRANITE MEGA 665 4X4 RTR Monster Truck Green (C-ARA4202V4T1)
Product Details
Key Features
  • Ready-to-run - only battery and charger required
  • Maintenance-free overload coupling transmission protector
  • 3S Brushless-ready transmission for easy upgrades
  • High-torque MEGA 665 brushed motor
  • GRANITE monster truck body with hidden clipless body retention system
In The Box
  • (1) GRANITE MEGA 665 4x4 1/10 Scale Monster Truck RTR
  • (1) Spektrum SLT 2-in-1 40A LiPo Ready Waterproof ESC & Receiver with IC3 Connectors
  • (1) MEGA 665 14T High Torque Brushed Motor with ARRMA Heatsink & Cooling Fan
  • (1) Spektrum SLT2 2.4GHz Transmitter
  • (1) Spektrum S661 Waterproof Metal Gear Digital Servo
  • (4) AA Transmitter Batteries
  • (1) Moulded Hand Tools 2.0mm and 2.5mm
  • (1) Instruction Manual
Needed to Complete
  • 1 x 2S Hardcase LiPo Battery
  • Compatible Charger
  • LiPo Safe Charging Bag
* Maximum Battery Dimensions: 138 x 51 x 48mm (6.5 x 2.01 x 1.89 in)
* Minimum Battery Specs: 5000mAh 30C
Arrma Granite Mega 665 4X4 Brushed Monster Truck Overview
The GRANITE body comes factory-finished in several fresh colour schemes, and now uses a clipless body retention system to preserve its realistic, aggressive looks. High-quality Spektrum electronics round out the ready-to-run package, including an SLT2 2.4GHz transmitter, LiPo-ready SLT 2-in-1 40A ESC/Receiver, and S661 digital metal-gear servo for precise, powerful steering.
Arrma Granite Mega 665 4X4 Brushed Monster Truck Features
  • Aggressive GRANITE monster truck body
  • Hidden clipless body retention system
  • Aluminium motor heatsink
  • 35mm Motor cooling fan
  • Ventilated chassis
  • Higher chassis side guards
  • Impact-absorbing bumpers
  • Multi-surface dBoots FORTRESS MT tread pattern tyres
  • Tough, multi-spoke pattern wheels
  • Super-tough shock package
  • Shock tower protector
  • Stealth monochrome electronics
  • Spektrum 2-in-1 40A waterproof ESC and receiver
  • Spektrum SLT2 2.4GHz transmitter
  • Spektrum S661 waterproof metal gear digital servo
  • Adjustable battery straps
  • Driveshaft stone guard
  • Two-year limited warranty
BRUSHLESS-READY TRANSMISSION for the Arrma Granite Mega 665 Monster Truck
BRUSHLESS-READY TRANSMISSION
OVERLOAD COUPLER for the Arrma Granite Mega 665 Monster Truck
OVERLOAD COUPLER
RUGGED VENTILATED CHASSIS for the Arrma Granite Mega 665 Monster Truck
RUGGED VENTILATED CHASSIS
MONSTER TRUCK BODY for the Arrma Granite Mega 665 Monster Truck
MONSTER TRUCK BODY
SPEKTRUM ELECTRONICS for the Arrma Granite Mega 665 Monster Truck
SPEKTRUM ELECTRONICS
High-quality, waterproof Spektrum electronics are installed for worry-free bashing in any conditions. The SLT 2-in-1 40A ESC/Receiver is LiPo-ready. For precise steering, ARRMA includes a powerful S661 metal-gear digital servo that produces 125 oz-in torque at 6V.
SPEKTRUM SLT2 2.4GHz TRANSMITTER for the Arrma Granite Mega 665 Monster Truck
MEGA 665 MOTOR for the Arrma Granite Mega 665 Monster Truck
MEGA 665 MOTOR
Faster, more powerful, and 11% larger than the 550-size motor of its predecessor, the GRANITE MEGA 665 4x4 monster truck's 14-turn MEGA 665 High Torque Brushed Motor includes an aluminium motor heatsink and 35mm motor cooling fan to boost efficiency and performance.