Hobao Hyper GTS On Road RTR W/Mach*28 Engine - Blue (HBGTS-C28B)
In stock Available in Store
SKU
HBGTS-C28B
Description / Hobao Hyper GTS On Road RTR W/Mach*28 Engine - Blue (HBGTS-C28B)
Large 17mm black coated shocks holda large volume of shock oil for superb damping, quick and easy ride height collars sets up your chassis clearance with a few turns of the collars.
Features
  • High performance MacStar 28 engine
  • Polished Hyper tuned pipe
  • 2.4ghz radio system
  • Pre-painted rally body
  • Grey aluminium anodised parts
  • 2mm front anti-roll bar
  • 2.8mm rear anti-roll bar
  • 3mm countersunk aluminium chassis
  • 4mm front and rear aluminium shock towers
  • Black coated big bore short stroke shocks
  • 4mm shock shafts
  • High impact front plastic and foam bumper
  • Oil filled front and rear differentials
  • 2-speed steel gear centre transmission
  • Steel dogbones
  • Front CVA driveshafts
  • Rubber sealed bearings
  • Adjustable turnbuckles
  • Unique front upper arms with sliding camber lock
  • Solid front and rear arms for less suspension flex
  • Captured hinge pins, no E-clips
  • K.P.S.S front steering, over hub kingpin steering
  • Heavy duty 18kg steering servo
  • Enclosed receiver box
  • High traction semi-slick low profile tyres
  • Multi-spoke BBS style wheels
Specifications
Length: 585mm
Width: 310mm
Height: 195mm
Wheelbase: 329mm
Front track: 265mm
Rear track: 210mm