Kyosho Inferno MP10 1:8 RC Nitro Readyset T1 Red (KE25SP2 Engine) (K.33025T1-25)
SKU
K.33025T1-25-bundle
The price depends on the chosen options
Description / Kyosho Inferno MP10 1:8 RC Nitro Readyset T1 Red (KE25SP2 Engine) (K.33025T1-25)
  • Equipped with the same 3-piece type clutch as racing models.
  • Features new waterproof high-torque servo that greatly improves steering and throttle feel.
  • Includes 2.4GHz KT-331P pistol-grip transmitter with LCD screen for various setting adjustments.
  • Wide range of suspension settings are possible with bushes used with suspension shaft mounts.
  • Enjoy tuning up your machine with a wide variety of optional Inferno parts.
Technical data
  • Length 490mm
  • Width 307mm
  • Height 180mm
  • Ground Clearance 28mm
  • Wheelbase 325mm (4 settings available by changing rear hub collar position)
  • Tread (F/R) 254mm (2 front settings and 3 rear settings available by changing bushes)
  • Tire (F/R) φ116 x 44mm
  • Gear Ratio 11.7:1
  • Weight 3,370g approx.
  • Engine KE21SP (recoil starter installed/rear exhaust)
Kit contents
  • Factory assembled chassis installed with R/C system
  • Printed pre-cut body complete with coloring
  • Pre-installed KE21SP engine with rear exhaust
  • Syncro KT-331P transmitter
  • 1.5, 2.0, 2.5mm Hexagonal wrench
  • Cross wrench (small)
  • 17mm Wheel wrench