Proline 1:24 Hyrax Front/Rear 1.0" Tires Mounted 7mm Black Impulse 4pcs (G-PRO10194-10)
In stock - with our supplier (Extra 3-5days delivery)
SKU
G-PRO10194-10
Description / Proline 1:24 Hyrax Front/Rear 1.0" Tires Mounted 7mm Black Impulse 4pcs (G-PRO10194-10)
The future of SCX24â„¢ Tire Performance has arrived with Pro-Line's all-new pre-mounted Hyrax 1.0" Tires! Just like Pro-Line's 1:10 size Hyrax tires, these mini tires are designed to provide maximum grip on whatever terrain your SCX24â„¢ attempts to tackle. The Hyrax features an aggressive and open tread pattern with each tread block containing Sipes for additional tread flex. The highly detailed connected tread on the sidewall of the Hyrax extends out for unmatched side-hilling performance. The Hyrax also features futuristic stepped tread blocks that create even more forward gripping edges that dig into slick rock like no other mini tire produced to date! The Hyrax 1.0" tires are made from a super soft compound to help your SCX24â„¢ climb to new heights and the tires are supported with soft foam inserts. The Hyrax 1.0" tires come in at an overall height of 2.10" and a width of 0.75".
The Hyrax 1.0" tire comes conveniently pre-mounted to our Mini Impulse Black Internal Bead-Loc 1.0" Plastic 7mm Hex wheels! Yes, these are true 3-piece Bead-Loc wheels! Just like Pro-Line's 1:10 size Impulse wheels, these all-new Mini Impulse wheels are designed to not only look scale but are super easy to use by only requiring 3 screws per wheel for mounting tires. The unique 3-piece plastic wheel design bolts together in the back and locks on to Pro-Line's Hyrax 1.0" Crawling Tires and also works with many existing 1.0" tires for the SCX24â„¢. If you own a SCX24â„¢, then Pro-Line's new pre-mounted set of Hyrax 1.0" Tires are a must have! Get your own set today!
Tire Features:
  • Mini Version of the Extremely Successful Hyrax Tires
  • Designed for Maximum Performance on Any Terrain
  • Highly Detailed Sidewall for Scale Looks
  • Stepped Blocks & Multiple Sipes Create Unmatched Grip
  • Foam Inserts Included
  • Made from a Super Soft Compound
Wheel Features:
  • Mini Version of the Extremely Popular Impulse Wheels
  • True Bead-Loc Wheel Design held together by 3 Screws
  • Blacked-Out Wheel Color
  • 7mm hex to fit SCX24â„¢
  • 3-piece Plastic Wheel Design fits 1.0" SCX24â„¢ Tires