Proline 1:24 Interco Super Swamper F/R 1.0" Tires MTD 7mm Black (G-PRO10214-10)
In stock - with our supplier (Extra 3-5days delivery)
SKU
G-PRO10214-10
Description / Proline 1:24 Interco Super Swamper F/R 1.0" Tires MTD 7mm Black (G-PRO10214-10)
This is a set of Interco® Super Swamper® TSL SX 1.0" Crawler Tires. Under official license from Interco® Tire Corporation, Pro-Line is proud to announce the gnarliest tire yet for the SCX24™ rock crawler: the legendary Super Swamper® TSL SX! With "almost scale" not being acceptable and access to Interco's® design data, Pro-Line's engineering staff has reproduced the original Super Swamper® in a 2.25" tall configuration. The Swamper adds a whole new style to your rig, perfectly combining scale looks with unmatched rock crawling performance. It's made from a super soft compound to help your SCX24™ climb to new heights and the tires are supported with soft foam inserts.
The Super Swamper® 1.0" tire comes in a set of 4, conveniently pre-mounted to our Mini Holcomb Black Internal Bead-Loc 1.0" Plastic 7mm Hex wheels! Just like Pro-Line's 1:10 size Holcomb wheels, these mini versions give your 1/24 crawler a unique, retro-inspired look and are super easy to use by only requiring 3 screws per wheel for mounting tires. The unique 3-piece plastic wheel design bolts together in the back and locks onto Pro-Line's 1.0" Crawling Tires, while also being compatible with many existing 1.0" tires for the SCX24™. The wheels also feature a +2mm offset for a wider, more stable stance. If you own an SCX24™, then Pro-Line's pre-mounted set of Interco Super Swamper® 1.0" Tires are a must-have! Get your set today!
Please note: All tires & wheels are sold in pairs, unless otherwise noted
PRO1021410 | Interco® Super Swamper® TSL SX 1.0" Tires Mounted on Mini Holcomb Black Internal Bead-Loc 7mm Hex Wheels (4) for SCX24™ Front or Rear
Features
TIRE FEATURES
  • Mini Version of the Legendary Super Swamper
  • Designed for Maximum Performance on Any Terrain
  • Highly Detailed Sidewall for Great Side-Hilling
  • Foam Inserts Included
  • 2.25" Tall for an Oversized Look
WHEEL FEATURES
  • Mini Version of the Popular Holcomb Wheels
  • +2mm Offset for a Wider Stance
  • True Bead-Loc Wheel Design held Together by 3 Screws
  • Blacked-Out Wheel Color
  • 7mm hex to fit SCX24â„¢
  • 3-piece Plastic Wheel Design fits 1.0" SCX24â„¢ Tires