Proline 1/24 Mickey Thompson Baja Pro X F/R 1.0" MTD 7mm Black Holco (G-PRO10215-10)
In stock - with our supplier (Extra 3-5days delivery)
SKU
G-PRO10215-10
Description / Proline 1/24 Mickey Thompson Baja Pro X F/R 1.0" MTD 7mm Black Holco (G-PRO10215-10)
This is a set of Mickey Thompson® Baja Pro™ X 1.0" Crawler Tires. Pro-Line is proud to announce our first licensed 1.0" tire from Mickey Thompson Tires, the Baja Pro™ X! The Baja Pro™ X is a competition-proven extreme terrain tire perfect for your small-scale crawler.
Coming in at 2.3" tall x 0.85" wide, this is the largest 1.0" tire from Pro-Line yet! All the details of this gnarly tire are captured in perfect 1/24 scale detail: from the Tread Biter™ cleats for added traction to the Mud Scoops for added cleaning power, to the Massive Sidebiters® and angled shoulder scallops for ultimate side grip. Symmetric directional tread pattern provides excellent traction and cleaning power as well. It's made from a super soft compound to help your SCX24™ climb to new heights and the tires are supported with soft foam inserts.
The Baja Proâ„¢ X 1.0" tires come in a set of 4, conveniently pre-mounted to our Mini Holcomb Black Internal Bead-Loc 1.0" Plastic 7mm Hex wheels! Just like Pro-Line's 1:10 size Holcomb wheels, these mini versions give your 1/24 crawler a unique, retro-inspired look and are super easy to use by only requiring 3 screws per wheel for mounting tires. The unique 3-piece plastic wheel design bolts together in the back and locks onto Pro-Line's 1.0" Crawling Tires, while also being compatible with many existing 1.0" tires for the SCX24â„¢. The wheels also feature a +2mm offset for a wider, more stable stance. If you own an SCX24â„¢, then Pro-Line's pre-mounted set of Mickey Thompson Baja Proâ„¢ X 1.0" Tires are a must-have! Get your set today!
PRO1021510 | Mickey Thompson® Baja Pro™ X 1.0" Tires Mounted on Mini Holcomb Black Internal Bead-Loc 7mm Hex Wheels (4) for SCX24 Front or Rear
TIRE FEATURES
  • Mickey Thompson® Baja Proâ„¢ X Replica Design
  • Oversized Gnarly Design
  • Tackle Tougher Terrain and More Obstacles
  • Foam Inserts Included
  • 2.3" Tall for an Oversized Look
WHEEL FEATURES
  • Mini Version of the Popular Holcomb Wheels
  • +2mm Offset for a Wider Stance
  • True Bead-Loc Wheel Design held Together by 3 Screws
  • Blacked-Out Wheel Color
  • 7mm hex to fit SCX24â„¢
  • 3-piece Plastic Wheel Design fits 1.0" SCX24â„¢ Tires