Proline 1/24 Trencher Fr/Rr 1.0" Tires Mounted 7mm Black Impulse (4) (G-PRO10209-10)
In stock - with our supplier (Extra 3-5days delivery)
SKU
G-PRO10209-10
Description / Proline 1/24 Trencher Fr/Rr 1.0" Tires Mounted 7mm Black Impulse (4) (G-PRO10209-10)
The future of SCX24™ Tire Performance has arrived with Pro-Line's pre-mounted Trencher 1.0" Tires! Just like Pro-Line's 1:10 size Trencher crawler tires, these mini tires are designed to provide maximum grip on whatever terrain your SCX24™ attempts to tackle. The Trencher 1.0" features an extremely aggressive tread pattern with each tread block containing multiple sipes and multiple levels for incredible tread flex while still looking great on a Scale Rig. The highly detailed connected tread on the sidewall of the Trencher extends out for great side-hilling performance on your mini-crawler. At 2.25" tall by 0.85" wide, the Trencher is our largest mini-crawler tire yet! It’s made from a super soft compound to help your SCX24™ climb to new heights and the tires are supported with soft foam inserts.
The Trencher 1.0" tire comes in a set of 4, conveniently pre-mounted to our Mini Impulse Black Internal Bead-Loc 1.0" Plastic 7mm Hex wheels! Yes, these are true 3-piece Bead-Loc wheels! Just like Pro-Line's 1:10 size Impulse wheels, these Mini Impulse wheels are designed to not only look scale but are super easy to use by only requiring 3 screws per wheel for mounting tires. The unique 3-piece plastic wheel design bolts together in the back and locks onto Pro-Line's 1.0" Crawling Tires, while also being compatible with many existing 1.0" tires for the SCX24â„¢. If you own an SCX24â„¢, then Pro-Line's pre-mounted set of Trencher 1.0" Tires are a must-have! Get your set today!
Please note: All tires & wheels are sold in pairs, unless otherwise noted
PRO1020910 | Trencher 1.0" Tires Mounted on Mini Impulse Black Internal Bead-Loc 7mm Hex Wheels (4) for SCX24â„¢ Front or Rear
Features
TIRE FEATURES
  • Mini Version of the Popular Trencher Crawler Tires
  • Designed for Maximum Performance on Any Terrain
  • Highly Detailed Sidewall for Great Side-Hilling
  • Foam Inserts Included
  • 2.25" Tall for an Oversized Look
WHEEL FEATURES
  • Mini Version of the Popular Impulse Wheels
  • True Bead-Loc Wheel Design held Together by 3 Screws
  • Blacked-Out Wheel Color
  • 7mm hex to fit SCX24â„¢
  • 3-piece Plastic Wheel Design fits 1.0" SCX24â„¢ Tires