Proline 1:7 Mirage TT BELTED F/R Tires MTD 17mm BLK Raid (2) Mojave (G-PRO10224-10)
In stock - with our supplier (Extra 3-5days delivery)
SKU
G-PRO10224-10
Description / Proline 1:7 Mirage TT BELTED F/R Tires MTD 17mm BLK Raid (2) Mojave (G-PRO10224-10)
The Raid 2.4/3.25" Wheel features a removable hex for ultimate versatility. Not only do the included 17mm hexes give you the option between the MOJAVE™ 6S and Unlimited Desert Racer® axles and offsets, but they also allow you to easily replace a damaged wheel hex without needing to replace your glued tires. The hefty 6x30 interlocking hex design is secured to the wheel by 6 M3 screws that are spaced 30mm across. Replacement Hexes are available separately (PRO639000), while our full line of 6x30 hexes will also fit whatever custom build or fitment you can dream up.
Please Note: All tires & wheels are sold in pairs, unless otherwise noted.
Features
  • Realistic Ground Up Design
  • Highly Detailed Scale Trophy Truck Looks
  • BELTED for Maximum Performance
  • Removable Hexes to fit Mojaveâ„¢ 6S or UDR®
  • Accepts any of Pro-Line's 6x30 Hexes
  • Made in the USA, since 1982
Specifications
Tire Tread: Mirage TT
Vehicle Type: Desert Truck
Inner Tire / Outer Wheel Diameter: 2.4 / 3.3 in
Product Width: 2" (51 mm)
Compound / Hardness: Soft
Colour: Black
Scale: 1/7
Package Type: Pre-Mounted
Tire Type: Off-Road
Track Surface: All-Terrain / Backyard
Wheel Position: Front/Rear
Insert Material: Open Cell
Product Height: 5.28" (134 mm)
Quantity Option: 2 in a package
Wheel Hex Size: 17mm
Wheel Type: Raid
Fits
  • ARRMA® Mojaveâ„¢ 6S (ARA76004V2)
  • Unlimited Desert Racer®
What's Included
  • 2 x Mirage TT Tires Mounted on Raid Black 6x30 Removable Hex 17mm Wheels
  • 2 x Open Cell Inserts
  • 2 x 6x30 to 17mm Hex Adapters for Mojave 6S
  • 2 x 6x30 to 17mm Hex Adapters for UDR
  • 12 x M3 x 10mm BHCS hardware